Adwokat podczas rozwodu – na co możemy liczyć?

Rozwód zwykle jest bardzo przykry. Nikt planując małżeństwo nie zakłada, że może ono zakończyć się rozwodem. Niestety jednak czasem tak się zdarza. Problem jest mniejszy jeśli oboje małżonkowie chcą się rozstać w zgodzie. Inaczej jeśli tak nie jest. Wówczas obie strony czekać może wiele ciężkich rozpraw przed sądem. W takim wypadku bardzo dobrą decyzją jest wynajęcie adwokata. Oto przynajmniej kilka powodów, dla których adwokat w sprawie o rozwód może okazać się niezbędny.

Czas trwania procesu

Niezależnie od tego w jakim mieście proces rozwodowy się toczy, czy jest to Olsztyn czy Warszawa, wszędzie wygląda on podobnie. Niestety czasem może się zbyt przedłużać. Jasne jest, że w przypadku rozwodu nie jest to sytuacja oczekiwana. Najczęściej małżonkowie chcą, aby proces rozwodowy zakończył się jak najszybciej. Tu nieoceniona jest rola adwokata. Oczywiście żaden adwokat nie przyspieszy w magiczny sposób przebiegu sprawy rozwodowej. Jednak dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu może zadbać o to, aby się niepotrzebnie nie przeciągał. Mowa tu choćby o złożeniu pozwu oraz wszelkich pism procesowych bez błędów i braków formalnych. Dzięki temu sąd nie będzie musiał wzywać stron do ich uzupełnienia. Pozwoli to ja sprawy przebieg procesu i uniknie się niebezpieczeństwa jego ewentualnego przedłużania.

Obecność podczas rozprawy

Rozwód nie należy do rzeczy miłych. Czasem odbywa się on także w bardzo napiętej i negatywnej atmosferze. Obecność adwokata pozwala stronie na to, aby nie musiała być ona obecna na każdej sprawie. Adwokat reprezentuje swojego klienta jako pełnomocnik. Każda ze stron będzie musiała stawić się na rozprawie obowiązkowo przynajmniej razy. Dotyczy to rozprawy, na której sąd będzie chciał przesłuchać obie strony. W pozostałych rozprawach klienta reprezentować może jego pełnomocnik, czyli adwokat.

Adwokat – wiedza i doświadczenie

Każdy profesjonalny adwokat posiada ogromną wiedzę prawną i doświadczenie. Warto z tego skorzystać. Nie każdy jest bowiem ekspertem z zakresu prawa, a to oznacza, że podczas rozprawy rozwodowej możemy zgodzić się na pewne ustępstwa wobec drugiej strony, choć wcale nie są one dla nas korzystne. Może to dotyczyć np. wysokości zasądzonych alimentów. Dlatego tak ważne jest, aby nad naszymi prawami czuwała osoby wyposażona w odpowiednie kompetencje.

Stan emocjonalny

Nie da się ukryć, że rozwód niesie ze sobą wiele emocji, często bardzo negatywnych. To niestety może negatywnie odbić się na zdrowiu. Rozprawa rozwodowa wiąże się także z dużą dawką stresu. Mimo to zawsze należy mieć chłodną głowę. Niektórzy radzą sobie z tym lepiej, inni niestety często nie radzą sobie z takim napięciem. Rozwiązaniem jest obecność adwokata. Ten nie poddaje się emocją, a do każdej sprawy podchodzi z chłodną głową. Dzięki temu można mieć pewność, że nasze interesy będą reprezentowane skutecznie. Rozprawa rozwodowa łączy się także z przesłuchaniem wielu świadków. To także łączy się z emocjami. Dzięki współpracy z adwokatem nie będziemy musieli robić tego sami. Czynność przesłuchać przeprowadzić pełnomocnik. Trzeba też pamiętać, że rolą adwokata nie jest ocena swojego klienta i żaden adwokat nikt tego nie robi. Dlatego nie można mieć obaw i należy z adwokatem współpracować w sposób otwarty i szczery.

Wyrok

Na koniec warto wspomnieć jeszcze, że adwokat zawsze profesjonalnie będzie potrafił ocenić wyrok sądu, a tym samym ocenić czy konieczne jest odwołanie. Jeśli tak wówczas będzie on mógł je także skutecznie wnieść. Jak zatem widać powodów, dla którym warto jest zatrudnić adwokata jest wiele. Warto zatem rozejrzeć się jakie kancelarie prawne funkcjonują w swoim mieście. Można je znaleźć korzystaj z sieci. Choćby wpisując w wyszukiwarce hasło „adwokat Olsztyn”.